Newsflash 2 PDF Tisk E-mail
Napsal Administrator   
Monday, 09 August 2004

Sdělení ministerstva financí ze dne 7.2.2008:

Ministerstvo financí České republiky přijalo opatření za účelem odstranění tvrdosti na základě zmocnění v zákoně o daních z příjmů.

Tímto opatřením se u daňových nerezidentů (zahraničních zaměstnanců) v případě poskytnutí slevy na dani dle § 35ba odst. 1 písm. a) zákona (tzv. základní sleva ...... 

Sdělení ministerstva financí ze dne 7.2.2008:

Ministerstvo financí České republiky přijalo opatření za účelem odstranění tvrdosti na základě zmocnění v zákoně o daních z příjmů.

Tímto opatřením se u daňových nerezidentů (zahraničních zaměstnanců) v případě poskytnutí slevy na dani dle § 35ba odst. 1 písm. a) zákona (tzv. základní sleva na poplatníka) upravuje způsob vybírání záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti  v průběhu roku – tj. budou stanoveny za stejných podmínek a ve stejné výši,  jako u českých daňových rezidentů. V žádném případě se nemění výše roční  daňové povinnosti u daňových nerezidentů ČR (zahraničních zaměstnanců). Celoroční daňová povinnost u zahraničních zaměstnanců  za zdaňovací období 2008  bude pak vypořádána podle platné právní úpravy v zákoně o daních z příjmů.

Opatření je možné aplikovat od okamžiku zveřejnění – 7.2.2008.

Výše uvedené Opatření bylo vydáno s ohledem na Ministerstvem financí iniciovanou novelu zákona o daních z příjmů, projednanou ve třetím čtení Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR dne 6.2.2008, kterou se již v průběhu zdaňovacího období 2008 změní podmínky pro poskytování základní slevy na dani podle § 35ba odst. 1 písm. a) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a která umožní přiznat tuto slevu na dani poplatníkům (daňovým nerezidentům ČR) bez jakýchkoliv dalších zákonných omezení.

S ohledem na předpokládané nabytí účinnosti této novely (od 1.7.2008)  a za účelem odstranění tvrdosti spočívající v  neposkytnutí  výše uvedené slevy při stanovení měsíčních záloh na daň zahraničním zaměstnancům (daňovým nerezidentům ČR) před tímto datem, bylo Ministerstvem financí vydáno výše uvedené Opatření, které odstraňuje tvrdost zákona.

Aktualizováno ( Thursday, 12 May 2011 )
 
< Předch.